ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- Α.Ε.Κ. 23-15

Η ομάδα μας έχασε στον πρώτο αγώνα της σειράς των τελικών και για ένα ακόμα παιχνίδι το τελευταίο διάστημα είχε σοβαρά προβλήματα σε επίθεση και άμυνα.

Οι κακές εμφανίσεις κόντρα στον ΠΑΟΚ, συνεχίστηκαν και απόψε, με την ομάδα μας να μην βρίσκει επιλογές επιθετικά, σκοράροντας δύσκολα, (5 γκολ στα πρώτα 24 λεπτά) και χάνοντας τον Γιάκομπσεν (2 γκολ) ο οποίος αποχώρησε τραυματίας (χτύπησε στο δεξί γόνατο) στο δεύτερο ημίχρονο να δυσκολεύει ακόμη περισσότερο το σκοράρισμα.

Ο 2ος τελικός της σειράς θα διεξαχθεί την Τρίτη 21 Μαΐου 2019 και ώρα 19:00 στο ΟΑΚΑ. Πλέον η νίκη είναι μονόδρομος για να ισοφαρίσουμε τις νίκες και να διατηρήσουμε τις ελπίδες μας για τον τίτλο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΑΕΚ 23-15

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 2-2, 5-3, 7-4, 10-6, 12-6 (ημχ.), 13-7, 16-9, 18-11, 20-12, 21-15, 23-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Κρητικός 1, Τζηράς 5, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 2, Μούγιτς, Ρέινα 1, Κανδύλας 1, Σανίκης 3, Μπούμπαλο 4, Κόντης, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Χάλαρης 2, Τσίλης 3.

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 2, Νικολαΐδης, Συγγάρης, Μπάλαζ, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 2, Μπάγιος 2, Γιάκομπσεν 2, Παπαδιονυσίου, Δομπρής 3, Μυλωνάς, Νταρσουλάντ, Ροζαβόλγκι, Παλεβίτσιους 2, Βραζάλιτσα 2.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Δίλεπτα: 8-6, Πέναλτι: 2/3-3/4