Οι αετοί ξέρουν ΜΟΝΟ να πετούν

Έτσι και η ομαδάρα μας παρά το ότι μπήκε πολύ δυνατά και με ψυχολογία φοβερή, παρά τα έκτροπα και την πολύωρη διακοπή, βρήκαν την ψυχή και την δύναμη να διεκδικήσουν τον τελικό μέχρι το τέλος παλέυοντας μόνοι τους !

Από την αρχή του αγώνα και μετά την επανέναρξη του, ο ΠΑΟΚ έβρισκε λύσεις στην άμυνα μας, η οποία δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Αλέξη Αλβανό,ο οποίος σημείωσε 9 γκολ και μοίρασε πολλές ασίστ, δίνοντας την δυνατότητα στον ΠΑΟΚ να διατηρήσει ένα σταθερό προβάδισμα.
Στην επίθεση ξεχώρισαν οι Νικολαϊδης 8 γκολ, και ο Μπακαούκας με 9 γκολ, ενώ η απουσία του Μπαλάς σε άμυνα και επίθεση αποδείχθηκε σημαντική καθώς ο Δημοσθένους πάλεψε μόνος του σε αυτήν την θέση και κάλυψε επάξια το κενό. Συνολικά η ομάδα είχε καλή παρουσία ενώ εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησε ο Χάρι Πλέχ.
Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά 8-5 (16′) και παρά την μείωση του σκορ σε 8-7 (17′), κατάφερε να ξεφύγει και πάλι (12-8) στο 26′, ενώ στο ημίχρονο με νέο γκολ από τον Αλβανό προηγήθηκε 14-11.
Ο ΠΑΟΚ στο 40′ ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά στα 5 γκολ (20-15), ενώ όταν η ομάδα μας έφτασε στο -2 (20-18) στο 43′, αφού μέσα σε 5 λεπτά η διαφορά επανήλθε στα 5 τέρματα (24-19). Στο τελευταίο δεκάλεπτο παλέψαμε για την ανατροπή την αλλά δεν τα καταφέραμε..

AEK- ΠΑΟΚ 27-29
Τα πεντάλεπτα: 1-3, 5-5, 7-8, 8-9, 8-11, 11-14 (ημχ.), 14-17, 15-20, 18-21, 21-25, 22-27, 27-29
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Φίλιππας, Μπακαούκας 9, Ακριδόπουλος, Γεωργιάδης 2, Δημοσθένους 4, Νικολαϊδης 8, Κολιούλης, Μπαλάς, Τσαούσης 3, Κατσίκης, Παπαδόπουλος Γ. 1, Ξηρός, Παπαδόπουλος Χ., Πλεχ, Χατζηκωνσταντίνου, Τσιλιμπάρης.
ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Παλάσκας 3, Γουργούμης, Τσίλης 5, Νικολαϊδης, Κοκκώνης 4, Τσαμουρίδης, Ιωαννίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 1, Αλβανός 9, Τσακίρης 6, Κωστακίδης, Κεσίδης Β., Τσεσμετζίδης, Κεσίδης Σ. 1.
Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής, δίλεπτα: 2-4, πέναλτι: 3/3-3/3.

Στο φύλλο αγώνα ο παρατηρητής κ. Γιώργος Μπεμπέτσος αναφέρει: «Στο 16:53 έγινε διακοπή του αγώνα προκειμένου να γίνουν συστάσεις και να επανατοποθετηθεί το προστατευτικό δίχτυ το οποίο μετακίνησαν οι οπαδοί της ΑΕΚ.

Στο σημείο εκείνο ξεκίνησε ρίψη φωτοβολίδων από τους οπαδούς της ΑΕΚ και ακολούθησαν οι οπαδοί του ΠΑΟΚ.
Οι ρίψεις γενικεύτηκαν με βεγγαλικά, φωτοβολίδες και άλλα αντικείμενα εκατέρωθεν. Καθώς ήταν αδύνατη η συνέχιση του αγώνα διατάξαμε την διακοπή του μέχρι εκκενώσεως του γηπέδου η οποία επετεύχθη μετά από πάροδο 2,5 ωρών, οπότε και επαναρχίσαμε τον αγώνα.