Tο πρόγραμμα πλέϊ οφ και τελικών.

Ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια της Handball Premier. Στη Β΄ φάση του πρωταθλήματος, οι βαθμοί που κατέκτησαν τα σωματεία από την Α΄ Φάση διαιρούνται δια του δύο (ήμισυ) με την γνωστή διαδικασία της στρογγυλοποίησης αν ο αριθμός που προκύπτει είναι δεκαδικός (Π.χ.: 33β:2=16.5 με στρογγυλοποίηση 17).

Στη συνέχεια οι ομάδες αγωνίζονται μεταξύ τους σε μονό γύρο και με συγκεκριμένο κλειδάριθμο, ο οποίος προβλέπεται από την προκήρυξη του πρωταθλήματος.

Handball Premier (σε 22 παιχνίδια)
Τελική βαθμολογία κανονικής διάρκειας
1. ΙΕΚ ΞΥΝΗ 41
2. ΑΕΚ 32
3. AΣΕ Δούκα 32
4. Διομήδης Άργους 32
—————————–
5. ΠΑΟΚ 31
6. Πανελλήνιος Γ.Σ. 26
7. Φίλιππος Βέροιας 25
8. Αερωπός Έδεσσας 14
9. Σεριφάτο Αιγίου 13
10. Φοίβος Συκεών 10
—————————-
11. ΑΕΣΧ Πυλαίας 6
12. Άρης Νίκαιας 1

Ειδική βαθμολογία πλέι οφ
1. ΙΕΚ ΞΥΝΗ Ν.Ι. 21 (+0,5)
2. ΑΕΚ 16
3. ΑΣΕ Δούκα 16
4. Διομήδης Άργους 16

Το πρόγραμμα των πλέι οφ

Σ/Κ 29-30 Απριλίου 2017
1η αγωνιστική (4-1, 2-3)
Διομήδης Άργους- ΙΕΚ ΞΥΝΗ Ν.Ι.
ΑΕΚ- ΑΣΕ Δούκα

Σ/Κ 6-7 Μαΐου 2017
2η αγωνιστική (1-3, 2-4)
ΙΕΚ ΞΥΝΗ Ν.Ι.- ΑΣΕ Δούκα
ΑΕΚ- Διομήδης Άργους

Σ/Κ 13-14 Μαΐου 2017
3η αγωνιστική (1-2, 3-4)
ΙΕΚ ΞΥΝΗ Ν.Ι.- ΑΕΚ
ΑΣΕ Δούκα- Διομήδης Άργους

Οι βαθμοί που συλλέγουν τα σωματεία κατά την Β΄ Φάση προστίθενται στους βαθμούς που έχουν μεταφέρει από την Α’ Φάση.
Η ομάδα που παίρνει το +0,5 υστερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας με κάποια άλλη ομάδα που έχει στρογγυλοποιημένη διαίρεση.

Στην Γ΄ φάση (τελικός) οι ομάδες που κατέλαβαν την 1η και 2η θέση στη Β’ φάση (πλέι οφ) παίζουν στον τελικό. Πρωταθλήτρια θα αναδειχθεί η ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις τρεις νίκες.

Ο πρώτος και ο δεύτερος αγώνας θα διεξαχθούν στην έδρα της ομάδας που κατέλαβε την 1η θέση στα πλέι οφ, ο τρίτος και ο τέταρτος (αν χρειαστεί) στην έδρα της ομάδας που κατέλαβε την 2η θέση. Σε περίπτωση που η κάθε ομάδα επιτύχει από δύο νίκες (ανεξαρτήτως διαφοράς τερμάτων), και χρειαστεί και πέμπτος αγώνας τότε αυτός θα διεξαχθεί στην έδρα της ομάδας που κατέλαβε την 1η θέση στα πλέι οφ.

Οι τελικοί θα διεξαχθούν τις παρακάτω ημέρες:
1ος τελικός- Παρασκευή 19 Μαΐου 2017
2ος τελικός- Κυριακή 21 Μαΐου 2017
3ος τελικός- Παρασκευή 26 Μαΐου 2017
4ος τελικός- Κυριακή 28 Μαΐου 2017 (αν χρειαστεί)
5ος τελικός- Τετάρτη 31 Μαΐου 2017 (αν χρειαστεί)