F8 Εφήβων 2019: Φοίβος Συκεών -A.E.K. 29-31

Αν και βρέθηκε να χάνει με 27-22 έντεκα λεπτά πριν το τέλος, η ΑΕΚ με 14 παίδες στη σύνθεσή της νίκησε τον Φοίβο Συκεών με 29-31, στον τελευταίο αγώνα της πρεμιέρας του Final 8 των εφήβων στη Βέροια.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε με 5-7, όμως η συνέχεια ανήκε στην ομάδα της Θεσσαλονίκης, που με ένα σερί 5-0 πήρε τον έλεγχο του αγώνα και μπήκε στα αποδυτήρια με προβάδισμα τριών τερμάτων (17-14). Στο δεύτερο μέρος οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 26-21 στο 45′ και 27-22 στο 49′, όμως στη συνέχεια έπαθαν… μπλακ άουτ, με την ΑΕΚ να σκοράρει επτά αναπάντητα γκολ (27-29) και τελικά να παίρνει τη νίκη με 29-31, που της δίνει πλεονέκτημα στη μάχη για την τετράδα. Σπουδαίο παιχνίδι για τους νικητές έκαναν ο Κοτσιώνης με 11 γκολ και ο Τσάκαλος με 6, ενώ από τον Φοίβο από 6 τέρματα σκόραραν οι Αθανασιάδης και Μαργαρίτης.

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 6-7, 11-8, 15-10, 17-12, 17-14 (ημχ), 20-16, 22-20, 26-21, 27-23, 27-27, 29-31.
Φοίβος Συκεών (Τσολάκος): Μπόσκος 4, Μήγγας 1, Καρακεχαγιάς 4, Κομίτης, Παντελίδης, Μεγγίδης, Αθανασιάδης 6, Μαρκατάτος 4, Μαργαρίτης 6, Θ.Γιαγκούλας, Σιγγιρίδης 3, Γρηγοριάδης, Χρ. Γιαγκούλας, Παπαμάρκος, Μητράκου, Καραογλανίδης.
ΑΕΚ (Καφφάτος): Βασιλακάκης, Παπαδάκης, Μπεκιάρης 2, Αθανασάκος, Δικαιούλιας 4, Τσακαλος 6, Ασλής, Στάθης, Κοτσιώνης 11, Βασιλείου 4, Κοβάνης 2, Σιγάλος, Καρράς 1, Πρωτέκδικος, Παππάς, Βεζύρης.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Καζαντζίδης. Δίλεπτα: 5-3. Κόκκινη: Μήγγας (56:20 – 3 δίλεπτα). Πέναλτι: 1/2 – 1/1

Οι βαθμολογίες
Α’ όμιλος: ΧΑΝΘ 2, Ολυμπιακός 2, ΑΕΣΧ Πυλαίας 0, Προοδευτική Αγρινίου 0.
Β’ όμιλος: ΑΕΚ 2, Διομήδης Άργους 2, Φίλιππος Βέροιας 0, Φοίβος Συκεών 0

Οι σημερινοί αγώνες
Προοδευτική – ΧΑΝΘ 23-32
Ολυμπιακός ΣΦΠ – Πυλαία 24-23
Φίλιππος Βέροιας – Διομήδης Άργους 20-23
Φοίβος – ΑΕΚ 29-31

Παρασκευή 22/3/2019 (Φιλίππειο – ΔΑΚ Βικέλας)
09:00 (Φ) Ολυμπιακός ΣΦΠ – ΧΑΝΘ
09:00 (ΔΑΚ) Προοδευτική – Πυλαία
11:00 (Φ) Φοίβος – Διομήδης
11:00 (ΔΑΚ) Φίλιππος – ΑΕΚ
18:30 (Φ) Ολυμπιακός ΣΦΠ – Προοδευτική
19:30 (ΔΑΚ) Πυλαία – ΧΑΝΘ
20:30 (Φ) Φοίβος – Φίλιππος
21:30 (ΔΑΚ) ΑΕΚ – Διομήδης

Σάββατο 23/3/2019 (Φιλίππειο)
13:00 Α3-Β4
15:00 Α4-Β3
17:00 Α1-Β2
19:00 Α2-Β1

Κυριακή 24/3/2019 (Φιλίππειο – ΔΑΚ Βικέλας) 
09:00 (ΔΑΚ) Α4-Β4
09:00 (Φ) Α3-Β3
11:00 (Φ) Α2-Β2
13:00 (Φ) Α1-Β1