12” ήταν αρκετά…

… για να χάσουμε από τον ΠΑΟΚ με 28-27. Το σύνθημα μετά την εξαιρετική εικόνα που έδειξε η ομάδα μας, είναι ΝΙΚΗ την Τετάρτη και πάλι Θεσσαλονίκη !

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος με τον Τσίλη να σημειώνει το νικητήριο τέρμα στο 59:48 (12 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε).
Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ ήταν πολύ καλύτερη με εξαιρετικό ξεκίνημα (0-3), κρατώντας τον ΠΑΟΚ χωρίς γκολ για 13 λεπτά (13-26) και έχτισε μία διαφορά ασφαλείας (6-11 στο 27′), με πρωταγωνιστές τους Παναγιώτη Νικολαΐδη, Γιώργο Παπαδόπουλο και τον τερματοφύλακα Πλεχ. Ο ΠΑΟΚ είχε τρομερό επιθετικό πρόβλημα με τον Αλβανό να μην είναι σε καλή ημέρα, ενώ Τσίλης, Ιωαννίδης είχαν χάσει έξι σουτ από το δεξί εξτρέμ. Ο Νίκος Γεωργιάδης έριξε στο ματς τον Γουργούμη αντί του Μπουκοβίνα και με τρία σερί γκολ του Τσίλη στην κόντρα ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 9-11 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 9-12 με νέο τέρμα του Π. Νικολαϊδη.
Στο β΄ημίχρονο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να γυρίσει το ματς. Αρχικά ισοφάρισε 15-15, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο 37′ με επιμέρους σκορ 10-4, ενώ στο 47′ ξέφυγε με +4 (23-19) με σερί 4-0.
Η ΑΕΚ παρά την αποβολή (τρεις δίλεπτες) του Μπακαούκα στο 54΄ αντέδρασε σωστά και κατάφερε να ξαναμπεί στο ματς, μειώνοντας σε 24-22, ενώ με τους Νικολαϊδη στο 57΄ (26-26) και Παπαδόπουλο Γ. (27-27) στο 59′. Ο ΠΑΟΚ είχε την τελευταία οργανωμένη επίθεση του ματς και ο Τσίλης με τέρμα στο 59:48 έκρινε την αναμέτρηση με την ΑΕΚ να μην καταφέρνει να ισοφαρίσει στην τελευταία της επίθεση.

Το δεύτερο ματς θα διεξαχθεί την Τετάρτη κεκλεισμένων των θυρών, λόγω τιμωρίας μας.

ΠΑΟΚ- ΑΕΚ 28-27
Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-7, 5-8, 5-9, 5-9, 9-12 (ημχ), 13-14, 18-17, 22-19, 24-22, 26-25, 28-27

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής, Παλάσκας 9, Γουργούμης, Τσίλης 6, Νικολαΐδης Ν. 5, Κοκώνης 1, Ιωαννίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 1, Αλβανός 3, Καραγκιοζόπουλος, Τσακίρης 2, Β. Κεσίδης, Στ. Κεσίδης 1, Κωστακίδης.
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 4, Ακριδόπουλος, Γεωργιάδης 4, Δημοσθένους 4, Νικολαΐδης Π. 7, Κολιούλης, Μπαλάς, Τσαούσης 4, Κατσίκης 1, Χρ. Παπαδόπουλος, Ξηρός, Πλεχ, Γ. Παπαδόπουλος 3, Τσιλιμπάρης.

Διαιτητές: Πατιός-Τσιάνας