Χρειάστηκαν 35 γκόλ για μια ακόμα νίκη.

Η ομαδάρα μας, για την 20η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1 χάντμπολ νίκησε με 35-30 τον Δικέα στο κλειστό γήπεδο της Νέας Ιωνίας, δείχνοντας ότι η κούραση και οι απουσίες δεν μπορούν να λυγίσουν τους μάγκες.

Στον χθεσινό αγώνα ως τυπικά γηπεδούχος η ομάδα μας, ήθελε την νίκη για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την 3η θέση και να παίξει με πλεονέκτημα έδρας στην πρώτη φάση των πλέι οφ την ομάδα που θα καταλάβει την 6η θέση στην κανονική διάρκεια.

Παρά την απουσία και των δύο πίβοτ μας (Μπαλάς τραυματίας, Δημοσθένους στην Κύπρο) έπρεπε ο Νικολαϊδης να αγωνιστεί σε αυτήν τη θέση. Οι δυο ομάδες στην αρχή του αγώνα είχαν ένα γρήγορο ρυθμό, καθώς και οι δύο άμυνες δεν ήταν και στα καλύτερά τους. Στο πρώτο ημίχρονο πρωταγωνιστής ήταν ο τερματοφύλακας του Δικέα, Τσακνής, ωστόσο η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 3 γκολ 17-14.

Στην επανάληψη φάνηκε ότι η κούραση θα ήταν ο μόνος αντίπαλος της ΑΕΚ, ύστερα από την υπερπροσπάθεια που έγινε στο Κύπελλο απέναντι στον Διομήδη. Ο Δικέας εκμεταλεύτηκε ένα 3′ διάστημα όπου η ΑΕΚ χρεώθηκε με δύο 2′ αποβολές και ισοφαρίσε σε 20-20, παρά το ότι η ΑΕΚ είχε χτίσει μια διαφορά πέντε γκολ. Οι παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη με τις καλές αποκρούσεις του Πλεχ και τα κρίσιμα γκολ των Νικολαϊδη-Μπακαούκα κατάφερε να ξεφύγει και να πάρει διαφορά τριών γκολ 28-25. Κάπου εκεί όλα είχαν τελειώσει για να φτάσουμε τελικά σε μια σημαντική νίκη.

ΑΕΚ- ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ 35-30
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-4, 6-7, 10-9, 13-11, 17-14 (ημχ.), 19-15, 21-21, 24-23, 28-25, 31-27, 35-30
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Φίλιππας, Μπακαούκας 12, Γεωργιάδης 5, Νικολαϊδης 10 Κολιούλης, Τσαούσης 3, Κατσίκης, Παπαδόπουλος Χ., Ξηρός, Πλέχ, Παπαδόπουλος Γ. 2, Χατζηκωνσταντίνου, Τσιλιμπάρης.
ΔΙΚΕΑΣ (Θόδωρος Γκίνης): Τσακνής, Λέκοβιτς 6, Γκέρτσος 2, Μακρυγιάννης, Ζαχάρης, Φλώρος, Γκουλές 1, Κεδέρης 7, Γιαννόπουλος 1, Φίλης, Κουτσόπουλος, Κουρέτας, Χελιώτης, Λιόλιος, Χάλαρης 7, Πάβλοβιτς 6.
Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, δίλεπτα: 2-4, πέναλτι: 5/5-4/5.