(Χ)άρισε την ισοπαλία στον Δούκα.

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε ο αγώνας μας με τον ΑΣΕΔούκα όπου και έληξε ισόπαλος 27-27.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα μας, έχοντας σταθερά το προβάδισμαακόμα και με πέντε γκολ 9-14 και 10-15, ο Μπακαούκας σκοράριζε, ο Πλεχ απέκρουε και το 11-15 έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο .

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Δούκα να μειώνει 13-15, αλλά η «Ένωση» απάντησε γρήγορα και επανέφερε την διαφορά στα πέντε τέρματα 14-19 στο 38:10 και πάλι με τον Μπακαούκα. Σε εκείνο το σημείο άρχισε η αντεπίθεση του Δούκα που εκμεταλλευόμενος τις δύο δίλεπτες αποβολές των Δημοσθένους, Παπαδόπουλου Γ. και την κόπωση της ΑΕΚ, ισοφάρισε σε 19-19 (42:00) με τον Μπάγιο με σερί 5-0. Η ΑΕΚ αντέδρασε και πέρασε ξανά μπροστά 19-21 με γκολ του Δημοσθένους και 20-22 με τον Νικολαϊδη. Ωστόσο οι γηπεδούχοι αν και με παίκτη λιγότερο, με νέο σερί 3-0, προηγήθηκαν (23-22) στο 50:14 για πρώτη φορά μετά από το 1ο λεπτό!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν γκολ γκολ. Ο Δούκας με πέναλτι του Ζιβούλοβιτς έκανε το 27-26 (58:00), ο Μπακαούκας ισοφάρισε με εκπληκτικό γκόλ στο 59:00 σε 27-27. Αποχώρησε όμως με πόνους στην γάμπα και δεν μπόρεσε να βοηθήσει στην τελευταία επίθεση της ομάδας. Στο τελευταίο λεπτό ο Δούκας έχασε δύο επιθέσεις και η ΑΕΚ μία και έτσι παρέμεινε η ισοπαλία.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 4-4, 6-7, 8-9, 9-13, 11-15 (ημχ.), 13-17, 17-19, 19-20, 23-22, 25-25, 27-27

Δίλεπτα: 5-5, πέναλτι: 3/3-2/3.

ΔΟΥΚΑΣ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης 3, Ακάλεστος 1, Αϊβαλιώτης 2, Μανουσέλης, Σαμαράς 1, Συγγάρης, Μωραϊτης 1, Ηλιόπουλος 1, Μπραουδάκης, Μισαηλίδης 2, Ντούνης 3, Μπάγιος 8, Ζιβούλοβιτς 3, Πάνου, Αραπακόπουλος 2, Κουμαραδέλης.
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Φίλιππας, Μπακαούκας 10, Γεωργιάδης 3, Δημοσθένους 4, Νικολαϊδης 3, Κολιούλης, Μπαλάς 1, Τσαούσης 1, Κατσίκης 4, Παπαδόπουλος Χ., Πλέχ, Παπαδόπουλος Γ. 1, Χατζηκωνσταντίνου, Τσιλιμπάρης.