Φοίβος-A.E.K. 24-29

Η ομάδα πήρε το 4ο συνεχόμενο διπλό απέναντι στον Φοίβο με 24-29, για την 7η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Handball Premier, στο κλειστό γήπεδο των Συκεών και ανέβηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Το ματς

Για ακόμα ένα παιχνίδι η ομάδα μας δεν ξεκινησε καθόλου καλά και από την αρχή βρέθηκε πίσω στο σκόρ 7-4, 13-8. Η άμυνα είχε κενά και στην επίθεση προσπαθούσαμε να βρούμε το εύκολο γκόλ για να μείνουμε “μέσα” στο παιχνίδι. Η λήξη του ημιχρόνου μας βρήκε πίσω στο σκόρ με 17-13.

Στην επανάληψη, όλα άλλαξαν ! Η παίκτες μας έσφιξαν την άμυνα και τα εύκολα γκόλ, ήρθαν στην επίθεση. Σταδιακά οι παίκτες του Κώστα Τούτση έκαναν την απόλυτη ανατροπή και έχτισαν ένα υπέρ τους προβάδισμα 19-24. το οποίο και διατήρησε έως το τέλος και έφτασε στη νίκη με 24-29.

Όπως στον εντός έδρας αγώνα με την Πυλαία, έτσι και εχθές η ομάδα μας δεν μπήκε καθόλου καλά στο παιχνίδι. Σίγουρα είναι κάτι που θα διορθώσει ο Κώστας Τούτσης, διότι με κάποια ομάδα μεγαλύτερης δναμικότητας, πιθανόν να είναι δύσκολο να γυρίσεις ένα τέτοιο παιχνίδι. Οι παίκτες μας όμως έχουν αποδείξει ότι παλεύουν όλα τα παιχνίδια και αυτό είναι κάτι που ευχαριστεί τον κόσμο της.

Σήμερα έχουν ρεπό και από αυριο αρχίζει η προετοιμασία για τον δύσκολο εκτός έδρας αγώνα με τον ΔΟΥΚΑ.

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ- ΑΕΚ 24-29
Τα πεντάλεπτα: 3-3, 7-5, 10-6, 11-8, 13-8, 17-13 (ημχ.), 17-16, 19-18, 19-21, 20-24, 23-27, 24-29
ΦΟΙΒΟΣ (Δημήτρης Πελεκίδης): Κοπαϊδης, Πίτσιος, Μέτσης 2, Μανωλούδης 1, Μπαλαμός 5, Πόποβιτς, Λιάπης 1, Ντουλματζής, Μπέτζιος, Μάτσου 4, Πατσιάς 1, Παπαγεωργίου, Δεληζάνος 1, Τσαμεσίδης 7, Καβουσανάκης, Βότσης 2.
ΑΕΚ (Κώστας Τούτσης): Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 4, Γεωργιάδης 2, Μακρυγιάννης, Νικολαϊδης 6, Κολιούλης, Συγγάρης 1, Καραστέργιος, Χατσίκας, Αντωνιάδης, Βαμβακάς 4, Άντρεγιτς 3, Χόγκας 7, Τσιβρανίδης, Μπαλάσκας, Αλικάκος 2.
Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, δίλεπτα: 4-3, πέναλτι: 1/1-1/2.