Σεριφάτο-Α.Ε.Κ. 33-42 !

Με συγκέντρωση και 42 γκόλ η ομάδα μας επιστρέφει με το ρόζ φύλλο αγώνα από μια ακόμα εκτός έδρας αναμέτρηση. Η ομάδα μας νίκησε το Σεριφάτο με 33-42 στο Δ.Κ.Γ. Αιγίου, για την 3η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Handball Premier και συνεχίζει να δείχνει ότι θα παλεύει όλα τα παιχνίδια μέχρι το τέλος ανεξαρτήτως αντιπάλου.

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να κρατούν την ισοπαλία 4-4. Το Σεριφάτο πέρασε μπροστά με 2 γκολ 6-4 αλλάη  ΑΕΚ επέστρεψε γρήγορα, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα 10-9 Έτσι, οι ισοπαλίες παρέμειναν (14-14) στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης. Τελικά, η ΑΕΚ μπήκε στα αποδυτήρια προηγούμενη με την λήξη, με γκόλ του αρχηγού της, Διονύση Γεωργιάδη με 16-15.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός δεν άλλαξε κι έτσι η ισοπαλίες χαρακτήριζαν το παιχνίδι. Από ένα σημείο και πέρα και παρά το ότι υπήρξαν δυο διακοπές, λόγω συμπλοκής των ΜΑΤ με τους οπαδούς στις εξέδρες, οι παίκτες μας “έσφιξαν” την άμυνα και με λύσεις στην επίθεση, έφτασε να χτίζει μια διαφορά 29-34. Το επιθετικό κρεσέντο της ομάδας του Κώστα Τούτση συνεχίστηκε μέχρι το τέλος και έδωσε στην Ένωση τους βαθμούς της νίκης 33-42.

Ο Βαμβακάς αν και τραυματίας πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση. Οι Γεωργιάδης, Νικολαϊδης ήταν οι πρώτοι σκόρερ. Αν και με προβλήματα στην άμυνα, δεχόμενη μάλιστα 33 γκόλ, κατάφερε με “γερμανική” επίθεση  να πάρει την νίκη.

ΣΕΡΙΦΑΤΟ- ΑΕΚ 33-42
Τα πεντάλεπτα: 3-3, 6-4, 8-7, 9-10, 14-14, 15-16 (ημχ.), 19-19, 23-23, 26-27, 29-32, 29-36, 33-42
ΣΕΡΙΦΑΤΟ (Κώστας Χατζηκωνσταντίνου): Νομικός, Αλεξόπουλος, Τσεύλικος 7, Φάμπατς 2, Μούγιτς 8, Στούμπης 1, Μανούσος, Στόσιτς 7, Μαγκαφουράκης, Μπεκιάρης, Κιλασβίλι 5, Ζάτσε, Χατζηκωνσταντίνου 2, Γιούπης, Βασιλειάδης 1, Ξηρός.
ΑΕΚ (Κώστας Τούτσης): Πέρρος 6, Γεωργιάδης 8, Μακρυγιάννης, Νικολαϊδης 8, Συγγάρης, Καραστέργιος, Χατσίκας 7, Αντωνιάδης, Σταύρου, Βαμβακάς 2, Άντρεγιτς 5, Χόγκας 6, Τσιβρανίδης, Μπαλάσκας, Αλικάκος, Τσικογιαννόπουλος.
Διαιτητές: Χρόνης- Καραπάνος, δίλεπτα: 4-6, πέναλτι: 4/4-1/2

Οι διαιτητές έγραψαν στο φύλλο αγώνα:
«Στο 37:05 του παιχνιδιού εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο φίλαθλος από την πλευρά των οργανωμένων οπαδών της ΑΕΚ. Ο ίδιος φίλαθλος πέταξε προς τους παίκτες της γηπεδούχου ομάδας ένα κουτί γεμάτο μπύρα χωρίς ευτυχώς να τραυματίσει κάποιον. Με την παρέμβαση των παικτών, των συνοδών της ΑΕΚ, αλλά και της αστυνομίας, ο φίλαθλος επέστρεψε στην κερκίδα και το παιχνίδι συνεχίστηκε μετά από 4 λεπτά καθυστέρηση
Στο 44:20 από την πλευρά των οργανωμένων οπαδών της ΑΕΚ, πετάχτηκαν δύο κουτάκια μπύρας και μερικά πλαστικά ποτήρια καφέ στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς πάλι να τραυματίσουν κάποιον. Χρειάστηκε 10 λεπτά να διακοπεί το παιχνίδι, ώστε με την παρέμβαση της αστυνομίας, των ΜΑΤ και των συνοδών της ΑΕΚ να αποκατασταθεί η τάξη και να συνεχιστεί το παιχνίδι».