ΠΑΟΚ Βεργίνα TV – Α.Ε.Κ. 30-31

Η ομάδα μας επικράτησε και πάλι στην παράταση (26-26) με 31-30 επί του ΠΑΟΚ στο κλειστό της Νεάπολης, κάνοντας το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών και πήρε την πρόκριση για τους τελικούς του πρωταθλήματος της Handball Premier, βρίσκοντας εκεί τον Ολυμπιακό Ξυνή, με τη σειρά να ξεκινάει στις 17 Μαΐου. Το Πρωτάθλημα θα κριθεί στις 3 νίκες, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν το πλεονέκτημα έδρας.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από την αρχή με εναλλαγές στο προβάδισμα. Μόνο σε μία περίπτωση, στο 22′ λεπτό η ΑΕΚ κατάφερε να ξεφύγει με τέσσερα γκολ (6-10) αλλά εκεί οι διαιτητές φρόντισαν να πάει η διαφορά στο ένα τέρμα,με τον ΠΑΟΚ που δυσκολευόταν να σκοράρει να το καταφέρει δύο φορές σε κενή εστία και να μειώσει σε 9-10, ενώ το πρώτο μέρος τελείωσε με ένα γκολ από ρίψη του Κοκώνη μετά από φάουλ (10-11) σε νεκρό χρόνο !

Στο δεύτερο μέρος μπήκαμε καλύτερα. Όμως και πάλι η απόδοση άρχισε να πέφτει και λίγο πριν το φινάλε με ένα σερί 0-3 προηγηθήκαμε με 24-26 από γκολ του Αλβανού ένα λεπτό πριν το φινάλε. Μετά από τάιμ άουτ ο ΠΑΟΚ μείωσε στο ένα τέρμα και δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος δεχτήκαμε γκόλ, το οποίο οδήγησε τον αγώνα στην παράταση με 26-26.

Στον εξτρά χρόνο της παράτασης και με το σκορ στο 28-28 ο Αλβανός πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ στο 64:55 κλείνοντας έτσι το πρώτο πεντάλεπτο και στο δεύτερο με κάποιες αποκρούσεις του Ραντούλοβιτς και γκόλ του Μυλωνά, πήραμε τελικά τη νίκη με 30-31.

Κορυφαίος σε απόδοση απόψε ήταν ο Αλέξης Αλβανός. Στα 39 του απέδειξε ότι μπορεί ακόμη να είναι καθοριστικός σε μεγάλους αγώνες και να πρωταγωνιστεί. Παίζοντας όλο το παιχνίδι, έκανε ότι ήθελε απέναντι στον ΠΑΟΚ. Σε μεγάλα διαστήματα έμοιαζε να είναι ο μόνος που ήταν στο ρυθμό και στο πνεύμα του αγώνα. Πέτυχε οκτώ γκολ, εκ των οποίων κάποια βγαλμένα από τα… παλιά και με ασίστ και πάθος οδήγησε την ομάδα μας στην πρόκριση.

Τέλος να επισημάνουμε την απαράδεκτη διαιτησία εις βάρος της ομάδας μας. Ελπίζουμε στην σειρά των τελικών, να μην ασχοληθούμε καθόλου με το θέμα.

ΠΑΟΚ Βεργίνα TV – Α.Ε.Κ.
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-2, 4-5, 6-9, 9-11, 10-11 (ημχ), 13-14, 16-16, 19-18, 22-21, 24-23, 26-26 (κ.α.) 28-29, 30-31.
ΠΑΟΚ: Αραμπατζής 1, Παλάσκας, Τσεσμετζίδης 9, Κοκώνης 6, Αποστόλου 1, Πετρίδης, Μαστορογιάννης 4, Κωστακίδης 5, Λοΐζος, Κυριακίδης, Γιορανίδης, Μπαμπατζανίδης, Κυπραίος, Γιόσμου 3, Γιαννακίδης, Ελοζιέουα 1.
ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 2, Νικολαΐδης, Συγγάρης, Μπάλαζ, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 8, Μπάγιος 2, Γιάκομπσεν 4, Παπαδιονυσίου 1, Δομπρής, Μυλωνάς 5, Νταρσουλάντ, Αργυρού, Παλεβίτσιους 7, Βραζάλιτσα 2.
Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 2-5. Πέναλτι: 9/9 – 3/4. Ο παρατηρητής κ. Χατζηγεωργίου σημείωσε ότι θα ακολουθήσει έκθεση «σχετικά με τη συμπεριφορά των φιλάθλων στην κερκίδα και των παραγόντων της γηπεδούχου ομάδας».