Η ομάδα μας επικράτησε του Πανελληνίου στο κλειστό της Κυψέλης με 24-23 για την 15η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Handball Premier

Το ματς

Η ομάδα, για ένα ακόμα παιχνίδι δεν μπήκε όπως έπρεπε και έδωσε την δυνατότητα στον Πανελλήνιο να ξεφύγει στο σκορ 9-6. Καταφέραμε να ισοφαρίσουμε 9-9 αλλά λάθη σε άμυνα και επίθεση μας οδήγησαν στα αποδυτήρια  πίσω στο σκόρ με 15-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο πολύ γρήγορα με ένα 3-0 σερί φτάσαμε στο γκολ 15-14, μάλιστα σκοράροντας 2 φορές σε κενό τέρμα (το ένα ο Συγγάρης). Στη συνέχεια δυναμώσαμε την άμυνα και με ένα επιμέρους σκορ 9-2, η ομάδα μας κατάφερε να πάρει μια διαφορά 3 τερμάτων 17-20, με τον Πανελλήνιο να σκοράρει μόλις δύο γκολ σε 20 λεπτά! Το παιχνίδι αν και πήρε άγρια μορφή με τα πολλά 2΄, ήταν δύσκολο να γυρίσει. Τα τελευταία 2 ΄παίζαμε με 4 παίκτες γηπέδου αλλά καταφέραμε να σκοράρουμε και να κλειδώσουμε την νίκη.

Ο Θάνος Συγγάρης, στο δέυτερο ημίχρονο με την απίστευτη αποτελεσματικότητά του, άγγιξε ποσοστό επεμβάσεων 75% , έδωσε την ώθηση στην ομάδα για την ανατροπή. Μάλιστα πέτυχε και γκολ, το οποίο είναι το δεύτερο στο πρωτάθλημα.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ- ΑΕΚ 23-24

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 6-5, 9-8, 11-9, 15-11 (ημχ.), 15-14, 16-16, 17-18, 17-20, 19-23, 23-24

ΠΓΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τζανακάκης 1, Παπαπούλιος 2, Μάτοβιτς 5, Κρητικός 5, Χελιώτης, Χειβιδόπουλος, Βλαχοθανάσης, Τσακουρίδης 3, Στούμπης 4, Ασβεστάς 1, Παπαδόπουλος, Σαμαράς, Μούγιτς 2, Μαντζόπουλος, Τσάτσας, Ζαχάρης.

ΑΕΚ (Κώστας Τούτσης): Τσικογιαννόπουλος, Χ. Νικολαΐδης 1, Πέρρος 3, Γεωργιάδης 1, Μακρυγιάννης, Π. Νικολαΐδης 6, Συγγάρης 1, Καραστέργιος, Χατσίκας, Αντωνιάδης, Βαμβακάς 4, Άντρεγιτς 5, Χόγκας 3, Μπαλάσκας, Χρόνης, Αλικάκος.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Τόλιος, Κόκκινη 54:04 Χελιώτης (κακόβουλη ενέργεια, χτύπησε με αγκωνιά πρόσωπο αντιπάλου – κρατήθηκε δελτίο) Δίλεπτα: 8-7, Πέναλτι: 5/5-1/2