Πάλεψε για την νίκη !

Η ομάδα μας ηττήθηκε με 29-25 από τον Φίλιππο στο κλειστό γήπεδο του Βύρωνα, για την 17η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Handball Premier και πλέον έχει μπροστά της έναν γολγοθά.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού καταφέραμε να πάρουμε διαφορά ακόμα και με τρία γκολ 9-6. Στη συνέχεια κάποια λάθη και μια μικρή αδράνεια στην επίθεση έδωσε την δυνατότητα στον Φίλιππο να μειώσει και βρήκε την ευκαιρία να περάσει και μπροστά 14-16. Η ΑΕΚ «έχασε» από νωρίς τον Γεωργιάδη, ο οποίος αποχώρησε με πρόβλημα στην γάμπα. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη,  μπήκαμε και πάλι δυνατά και καταφέραμε γρήγορα να ισοφαρίσουμε σε 16-16. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν και πάλι μπροστά 17-20, με την ΑΕΚ να βρίσκεται κοντά σκορ και να προσπαθεί να ανατρέψει το σκηνικό. Τελικά, η αδράνεια και η διαφορά που έχτισε ο Φίλιππος του έδωσαν τη νίκη με 29-25.

Με δύο βασικές απουσίες, Στούμπη και Γεωργιάδη, η προσπάθεια έγινε δυσκολότερη.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-4, 8-6, 9-10, 13-13, 14-16 (ημχ.), 16-18, 18-21, 20-23, 22-26, 24-26, 25-29
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 7, Γεωργιάδης, Φάμπατς 4, Δημοσθένους 1, Νικολαίδης 6, Αργυράκης 4, Χατσίκας 2, Αντωνιάδης, Γρηγοριάδης 1, Φίλης, Γιαννόπουλος, Πλέχ, Μπαλάσκας, Κολιούλης, Κουμαραδέλης.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Τσιλιμπάρης, Αρβανιτίδης, Ζλατάνος, Μιλόσεβιτς, Μιχαηλίδης, Χαραλαμπίδης, Αποστολίδης 1, Ανανιάδης, Δεληγιάννης, Τριανταφυλλίδης 2, Δραγκόλας 6, Βεσελίνοβιτς 8, Καρυπίδης 4, Βουτσάς, Σανίκης 5, Μπαντής 3.
Διαιτητές: Τόλιος- Ανταλής, Κόκκινη: 46:13 Αποστολίδης (τρία δίλεπτα), δίλεπτα: 6-7, πέναλτι: 2/3-3/4.