Νίκη για την ΑΕΚ

Νίκη στο Κιλκίς για την ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ, αφού νίκησε με 31-25 την τοπική ομάδα,
με πολύ καλή εμφάνιση και έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Κώστα Τσιλιμπάρη.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει διαφορά τριών γκολ στα πρώτα λεπτά (0-3). Το Κιλκίς προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε ακόμα στο γκολ (3-4). Αυτό, όμως δεν επηρέασε τους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι απάντησαν γρήγορα και έφεραν και πάλι τη διαφορά υπέρ τους (7-11). Με συνεχόμενες καλές επιθέσεις διατήρησε το προβάδισμα της και μπήκε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 10-14.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κατάφερε να παραμείνει μπροστά (11-17). Οι απόφαση των διαιτητών για την αποβολή τριών παικτών της Ένωσης στην ίδια φάση, βοήθησε τους γηπεδούχους και μείωσαν στα 2 γκολ (15-17).

Η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη, συνέχισε να προηγείται σταθερά (20-24), φτάνοντας τελικά στο «δίποντο» και παίρνοντας την πρώτη νίκη με 31-25.
ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ – ΑΕΚ 25-31.Τα πεντάλεπτα: 0-3, 3-5, 3-7, 7-10, 8-12, 10-14 (ημχ.), 11-17, 15-17, 17-22, 20-24, 22-27, 25-31.

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Γιάννης Λαζαρίδης): Κοτανίδης, Τάτσης, Ασίκης, Δούγιας 8, Χαλκίδης, Γιαβασίδης, Δεληγιάννης, Μπαλάσκας, Δημάκης 2, Γουγλίδης, Μαυρόπουλος, Παπαδόπουλος Αθ. 2, Σισμανίδης 4, Μέγκας, Σαλαβασίδης, Γρηγοριάδης 9, Κοβλακάς.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Ακριβόπουλος, Μπακαούκας 7, Γεωργιάδης 5, Δημοσθένους 4, Νικολαϊδης 7, Κολιούλης, Μπαλάς 2, Τσαούσης 2, Κατσίκης 2, Παπαδόπουλος Χ. 1, Τσιλιμπάρης Κ., Παπαδόπουλος Γ. 1, Χατζηκωνσταντίνου, Τσιλιμπάρης Ν.Διαιτητές: Νάσκος – Χαρίτσος Δίλεπτα: 2 – 6
Πέναλτι: 3/4 – 3/3