Νίκη, αντίο, συγκίνηση !

Ένα βράδυ όπου στο μυαλό μπερδεύονταν οι σκέψεις και τα συναισθήματα. Η ομάδα μας με τον αρχηγό της στην εξέδρα και τους δύο τεράστιους αθλητές να αποχωρούν από την ενεργό δράση, έκανε το καθήκον της και κατέκτησε την 3η θέση της βαθμολογίας. Νίκησε με 26-25 τον Ποσειδώνα Λουτρακίου στο κατάμεστο κλειστό του Καματερού και έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μια πολύ δύσκολη σεζόν.

Το ματς

Η ομάδα, κατάφερε να προηγηθεί με καλές αντεπιθέσεις, καλή αμυντική λειτουργία και σταθερότητα  με τρία γκολ 7-4. Το ημίχρονο μας βρήκε να προηγούμαστε με 13-11.
Στην επανάληψη το ματς απέκτησε γρήγορο ρυθμό και οι φιλοξενούμενοι εκμεταλεύτηκαν το γεγονός ότι οΤσαούσης αποχώρησε τραυματίας και ανέβασαν την απόδοσή τους φτάνοντας να πάρουν ακόμα και κεφάλι στο σκορ 19-21.  Η ΑΕΚ συνέχισε να παλεύει ακόμα και όταν έμεινε πίσω με 22-24. Το παιχνίδι αυτό όμως το ήθελε περισσότερο για πολλούς λόγους και 5λεπτά πριν το τέλος προηγήθηκε ακόμα και με 2 γκολ 26-24. Στο 59:52 ενώ προηγούμασταν με 26-25, ο Νίκος Τσιλιμπάρης που είχε κάνει πολύ καλή εμφάνιση παίζοντας στο δεύτερο ημίχρονο, πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση σφραγίζοντας την νίκη της ομάδας.

ΑΕΚ- ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ 26-25
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-3, 7-4, 8-6, 9-8, 13-11 (ημχ.), 16-14, 17-18, 19-20, 22-23, 23-24, 26-25
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Φίλιππας, Ακριδόπουλος, Γεωργιάδης 8, Νικολαϊδης 4, Δημοσθένους 3, Κολιούλης, Τσαούσης 3, Κατσίκης 4, Παπαδόπουλος Χ. 2, Πλέχ, Μπαλάς, Ξηρός, Παπαδόπουλος Γ. 2, Τσιλιμπάρης.
ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ (Νίκος Γραμματικός): Βλαχογεώργος, Βαμβακάς 4, Πέρρος 4, Χερουβείμ 9, Τοκατζόγλου, Οικονόμου, Μπάρμπας, Βούκοβιτς, Τρουμπέτας 2, Μελετάκος 3, Βασιλειάδης 3, Παπαδόπουλος, Παλαιολόγος, Ρουμελιώτης. Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, Κόκκινη: 55:31 Τρουμπέτας (τρία δίλεπτα), δίλεπτα: 4-5, πέναλτι: 3/6-1/2

Ο Γιάννης Αρβανίτης δήλωσε: «Συγχαρητήρια στον Ποσειδώνα, είναι πολύ αξιόλογη ομάδα. Τελείωσε μια σεζόν περίεργη και δύσκολη. Η αποχώρηση του Φάνη και του Γιώργου θα μας μείνει περισσότερο. Για το μέλλον δεν μπορώ να μιλήσω. Έχω περάσει 10 φανταστικά χρόνια στην ΑΕΚ και είχα την ευτυχία να φτιάξουμε μια υπέροχη σχέση με τους φιλάθλους. Περάσαμε καλά. Είχαμε εξαιρετικούς συνεργάτες και μάγκες αθλητές, οι οποίοι έχουν ονοματεπώνυμο».