Μπράβο ρε ΑΕΚάρα !

Νικήσαμε τον Πανελλήνιο 25-28 και πήραμε 2 σημαντικούς βαθμούς.

Η ομάδα μπήκε στο παιχνίδι αποφασισμένη να μην επαναλάβει τις κακές της εμφανίσεις, που της έχουν στοιχήσει. Με σφιχτή άμυνα (παρά την απουσία του Δημοσθένους) και με λύσεις από τα ίντερ στην επίθεση, κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο με διαφορά δύο γκόλ 15-17, με τον Πλεχ, να πραγματοποιεί αρκετές επεμβάσεις.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, τα πολλά λάθη ειδικά στην επίθεση, έδωσαν το δικαίωμα στον αντίπαλο να μειώσει την διαφορά. Έχοντας κάποια δίλεπτα εις βάρος μας, δέκα λεπτά πριν το τέλος οι γηπεδούχοι έφτασαν να προηγούνται στο σκορ. Στο σημείο αυτό ο τερματοφύλακας μας Αντωνιάδης, που είχε περάσει στο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, έκανε 5 στις 5 αποκρούσεις και οι Νικολαϊδης, Γκατφί, πετύχαιναν γκόλ (συνολικά 19 γκόλ). Οι αποκρούσεις του Αντωνιάδη στο τέλος, συνέβαλαν ουσιαστικά στην νίκη μας με 28-25.

Ο Δημοσθένους απουσίασε καθώς αντιμετόπιζε πρόβλημα τραυματισμού. Από αύριο αρχίζει η προετοιμασία για τον δύσκολο εκτός έδρας αγώνα με τον ΠΑΟΚ.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ- ΑΕΚ 25-28
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-5, 7-9, 9-11, 12-13, 15-17 (ημχ.), 16-18, 18-20, 20-22, 22-22, 25-25, 25-28
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τζανακάκης, Παπαπούλιος 1, Κρητικός 7, Στούμπης 3, Μακρυγιάννης, , Μάτοβιτς 7, Χειβιδόπουλος, Βλαχοθανάσης, Καραστέργιος, Τζάνος, Τσεύλικος, Χαντέλης 2, Βασιλόπουλος, Ξηρός, Παπαδιονυσίου 5, Χατζηκωνσταντίνου.
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 3, Δούγιας, Γεωργιάδης 2, Φάμπατς, Νικολαϊδης 7, Αργυράκης , Εμμανουήλ, Χατσίκας 2, Αντωνιάδης, Γκατφί 12, Γρηγοριάδης, Φίλης, Πλέχ, Στούμπης 2, Κουμαραδέλης, Κολιούλης.
Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, δίλεπτα: 5-4, πέναλτι: 4/4-2/4.