ΙΕΚ ΞΥΝΗ Ν.Ι.- ΑΕΚ 26-23

Η ομάδα μας αν και εμφανίστηκε φανερά βελτιώμένη, όπως σε όλα τα εκτός έδρας παιχνίδια, ηττήθηκε με 26-23, στη Νέα Ιωνία, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Handball Premier.

Το ματς

Η ομάδα μας από την αρχή του αγώνα πήρε μια διαφορά στο σκόρ και ξέφυγε ακόμα και με 4 γκόλ, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Χόγκας, αλλά ο Δικέας κατάφερε να μειώσει την διαφορά τη διαφορά και στο τέλος του ημιχρόνου να πηγαίνουμε στα αποδυτήρια με 1 γκόλ διαφορά, 11-12.

Στην επανάληψη, ο Δικέας προσπάθησε να αντιδράσει και έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα (20-20). Οι δύο ομάδες πήγαιναν γκόλ γκόλ αλλά στα τελευταία 3 λεπτά η ομάδα του Δικέα κατάφερε να περάσει μπροστά με δύο γκόλ, 25-23 και να φτάσει στη νίκη με το τελικό 26-23.

Οι Συγγάρης και Γεωργιάδης αγωνίστηκαν, αλλά μικρή συμμετοχή είχε Π. Νικολαΐδης που υπέστει ένα διάστρεμμα στην προπόνηση της Παρασκευής και ο Άντρεγιτς που δεν ήταν 100% έτοιμος

Ο Κώστας Τούτσης δήλωσε: «Κρατάμε την αντίδραση της ομάδας μετά την ήττα από τον Διομήδη. Στο 6-10 υπέρ μας δεχθήκαμε ένα άδικο τετράλεπτο που έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να μας πλησιάσουν. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ καλύτεροι. Στο δεύτερο μέρος και μετά το 50’ μας έλειψε το καθαρό μυαλό και δεν είχαμε και τις λύσεις, λόγω των προβλημάτων των Νικολαΐδη, Άντρεγιτς».

Το μυαλό μας τώρα στον επόμενο αγώνα με το Σεριφάτο στο Καματερό.

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 3-4, 5-5, 6-10, 7-10, 11-12 (ημχ.), 13-13, 15-15, 17-18, 20-20, 22-22, 26-23
ΙΕΚ ΞΥΝΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Κωστακίδης 3, Καραμπουρνιώτης, Λαδάκης, Αργυράκης 3, Γκέρτσος 2, Μελετάκος, Κανδύλας, Αλβανός 3, Παπαδιονυσίου 3, Παπακυπριανού 8, Λεωνίδας 1, Τσιλιμπάρης, Λιόλιος, Χάλαρης, Κεδέρης 3.
ΑΕΚ (Κώστας Τούτσης): Χ. Νικολαΐδης 1, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 7, Γεωργιάδης 3, Μακρυγιάννης, Π. Νικολαΐδης, Συγγάρης, Καραστέργιος, Χατσίκας 1, Αντωνιάδης, Σταύρου, Βαμβακάς 1, Άντρεγιτς 3, Χόγκας 5, Χρόνης, Αλικάκος 2.
Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης Δίλεπτα: 7- 6 Πέναλτι: 5/6 – 1/1 Κόκκινη 39.28 Χατσίκας (3 δίλεπτα)