Επικράτησε η ΑΕΚ της ΧΑΝΘ

Η Ένωση για την 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1 χάντμπολ έφτασε στην τρίτη σερί νίκη, επικρατώντας άνετα της ΧΑΝΘ με 35-22 , στο κλειστό γήπεδο του Κορωπίου.

Η ΑΕΚ παίζοντας εξαιρετική άμυνά, αλλά και χάρη στον Κώστα Τσιλιμάρη, ο οποίος για έναν ακόμα αγώνα έδειξε σε μεγάλη φόρμα, δημιούργησε τις βάσεις από την αρχή του αγώνα,  για να περάσει ένα εύκολο απόγευμα. Βρίσκοντας πολλές λύσεις στην επίθεση πήρε προβάδισμα 11 γκολ (21-10). Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου  βρήκε τους «κιτρινόμαυρους» να μπαίνουν στα αποδυτήρια με αυτήν την διαφορά.

Η ΧΑΝΘ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο μειώνοντας σε 21-14, όμως η ΑΕΚ ανέβασε γρήγορα και πάλι τη διαφορά στα 10 γκολ (24-14). Ο Γιάννης Αρβανίτης δοκίμασε αρκετούς νέους παίκτες θέλοντας να τους έχει ετοιμοπόλεμους.

Η τρίτη σερί νίκη δίνει δύναμη στην ομάδα για την συνέχεια.

ΑΕΚ- ΧΑΝΘ 35-22
Τα πεντάλεπτα: 6-4, 9-5, 12-6, 16-8, 19-10, 21-10 (ημχ.), 21-15, 26-17, 28-19, 31-19, 31-21, 35-22
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 8, Γεωργιάδης 7, Δημοσθένους 2, Νικολαϊδης 5, Κολιούλης, Μπαλάς, Τσαούσης 6, Κατσίκης 3, Παπαδόπουλος Χ., Τσιλιμπάρης Κ., Παπαδόπουλος Γ. 1, Χατζηκωνσταντίνου 2, Τσιλιμπάρης Ν., Χόντο 1
ΧΑΝΘ (Νίκος Μάντζος): Λαγούδης, Τσαμήτρος, Καφαντάρης 5, Σπυρόπουλος 1, Σαρηγιαννίδης, Παπαδόπουλος Π. 1, Δέσπος 5, Λάππας 1, Ναουμίδης 1, Μαυρόπουλος, Αργυρίου 4, Τσαβδάρης 2, Παπαχρήστου 2, Παπαδόπουλος Ν., Τζίνεβης, Ραζακιάς
Διαιτητές: Τσάκωνας- Κουτσός Δίλεπτα: 6-0 Πέναλτι: 2/2 – 0/0.