Α.Ε.Κ.-ΠΑΟΚ 22-24

Η ομάδα μας έχασε στο τελευταίο παιχίδι του πρώτου γύρου με 22-24. και έτσι έπεσε η αυλαία για το 2016 στο Πρωτάθλημα της Handball Premier.

Το ματς

Η ομάδα μας είχε καλές επιθετικές και αμυντικές ενέργειες και φάνηκε να έχει το πάνω χέρι στο παιχνίδι. Αν και βρέθηκε πίσω με 5-7, με ένα ξέσπασμα κατάφερε να περάσει μπροστά ακόμα και με τρία γκολ 12-9 και μπήκε στα αποδυτήρια  προηγούμενη με ένα γκολ 12-11.

Η ομάδα μας παρότι βρέθηκε πίσω, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, βρισκόταν κοντά στο σκορ και κυνηγούσε τον ΠΑΟΚ. και σοφάρισε σε 14-14. Όμως με κάποια λάθη και κάποια δικάρια, το σκόρ έφτασε σε διαφορά ακόμα και στα 5 γκόλ, 16-21. Με ένα ξέσπασμα καταφέραμε στο 24′  να ισοφαρίσει κάνοντας το 22-22. Το παιχνίδι έμεινε για αρκετά λεπτά ισόπαλο.

Αν και παλέψαμε απέναντι σε νεύρα, δοκάρια και διαιτητές, στο τέλος χάσαμε με 22-24.

Η ομάδα είχε σε καλή ημέρα τους τερματοφύλακες μας Συγγάρη (15 επεμβάσεις) και Αντωνιάδη (2 επεμβάσεις σε πέναλτι), αλλά δεν κατάφεραμε να το εκμεταλλευτούμε.

Ο αρχηγός μας Διονύσης Γεωργιάδης ένοιωθε κάποιες ενοχλήσεις πρίν από το παιχνίδι και τελικά έπιετα από κάποια λεπτά συμμετοχής στην αρχή δεν κατάφερε να συνεχίσει.

Το επόμενο παιχνίδι έχει πρστεί για το 2017 και η ομάδα έχει σχεδόν 3 εβδομάδες για να δουλέψει για τον δεύτερο γύρο.

AEK- ΠΑΟΚ 22-24
Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-5, 5-7, 9-8, 10-9, 12-11 (ημχ.), 12-13, 15-17, 16-20, 19-21, 22-22, 22-24
ΑΕΚ (Κώστας Τούτσης): Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 7, Γεωργιάδης, Μακρυγιάννης, Νικολαϊδης 3, Συγγάρης, Καραστέργιος 1, Χατσίκας 1, Αντωνιάδης, Σταύρου, Βαμβακάς, Άντρεγιτς 4, Χόγκας 6, Τσιβρανίδης, Μπαλάσκας, Αλικάκος.
ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Αραμπατζής, Παλάσκας 3, Τσίλης, Νικολαϊδης 3, Κοκκώνης 2, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 2, Οικονόμου 1, Γρηγοριάδης, Λοίζος, Μαστορογιάννης 1, Κυπραίος 3, Παπαδόπουλος, Βεσελίνοβιτς 9.
Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής, δίλεπτα: 5-8, πέναλτι: 3/4-5/7.