ΑΕΚ- ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ 30-23

Η ομάδα μας νίκησε με 30-23 τον Φοίβο για την 2η αγωνιστική των πλέι άουτ του Πρωταθλήματος της Handball Premier και διασφάλισε την παραμονή της και τη νέα σεζόν.

Η ομάδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, σε επίθεση και άμυνα. Έτσι, κατάφερε να πάρει προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά 11-7. Τα λεπτά περνούσαν και η Ένωση έβρισκε εύκολα το δρόμο προς τα δίχτυα (16-9), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στα 4 γκολ 17-13 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, το προβάδισμα ήταν σταθερό με το σκορ να φτάνει και στο 21-14. Τα λεπτά περνούσαν και τίποτα δεν έδειχνε να αλλάζει, με την ομάδα να διατηρεί τα ηνία και να φτάνει στη νίκη που της διασφαλίζει την παραμονή στην κατηγορία, παρά τα πολλά της προβλήματα και τις απουσίες των Πλεχ, Δημοσθένους, αλλά και του Κουμαραδέλη που χτύπησε στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Οι  Νικολαϊδης Μπακαούκας και Γεωργιάδης “σήκωσαν” επιθετικά την ομάδα με 21 γκόλ ! Πολύ καλή ήταν και η εμφάνιση του Αντωνιάδη, που έκανε την απουσία του Πλέχ να περάσει απαρατήρητη.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 6-5, 9-6, 14-8, 16-11, 17-13 (ημχ.), 19-13, 21-15, 23-16, 25-17, 27-19, 30-23
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 8, Φίλιππας, Γεωργιάδης 4, Φάμπατς, Νικολαϊδης 9, Αργυράκης 3, Χατσίκας, Αντωνιάδης, Γρηγοριάδης 4, Φίλης, Μπαλάσκας, Κολιούλης, Κουμαραδέλης 2.
ΦΟΙΒΟΣ (Ευθύμης Πιπελίδης): Κεχαγιάς, Σαουλίδης 3, Δεληζάνος 1, Μέτσης 2, Λιάπης 2, Μπαλαμός 2, Αλμπανίδης, Τσίριακ 7, Μανωλούδης 1, Τσιντίδης, Καβουσανάκης 2, Πάτσιας, Παπαγεωγίου, Τσαμεσίδης 2, Χατζηβακακέλης 1.
Διαιτητές: Τσάκωνας- Κουτσός, δίλεπτα: 5-7, πέναλτι: 2/3-1/3