ΑΕΚ-Πανελλήνιος 19-19

Η ομάδα μας στον χθεσινό αγώνα, αναδείχθηκε ισόπαλη 19-19 με τον Πανελλήνιο, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Handball Premier.

Το ματς

Το παιχνίδι αρχικά ισορροπούσε για τις δύο ομάδες σε άμυνα και επίθεση, έτσι, στα πρώτα λεπτά οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 4-4, στη συνέχεια η Α.Ε.Κ. κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό της και να πάρει μια διαφορά 4 τερμάτων 10-6. Οι φιλοξενούμενοι, εκμεταλλευόμενοι τις δυο αποβολές, σε μικρό χρονικό διάστημα της ΑΕΚ, μείωσαν στο γκολ με σκορ 12-11, το οπόιο ήταν και το απότέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Στην επανάληψη η ΑΕΚ δεν παρουσιάστηκε συγκεντρωμένη, έτσι βρεθήκαμε πίσω στο σκόρ 12-13. Έπειτα, υπήρξαν αρκετές εναλλαγές στο σκορ, χωρίς καμιά ομάδα από τις δυο να μπορεί να ξεφύγει 17-17, 18-18.  Ο Νικολαϊδης ένα λεπτό πριν το τέλος κατάφερε και ισοφάρισε σε 19-19, με τα τελευταία δευτερόλεπτα να είναι δραματικά. Ο Πανελλήνιος έκανε φάουλ σε νεκρό χρόνο στον Πέρρο, ο Τσιλικογιαννόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά δεν κατάφερε στέλνοντας την μπάλα πάνω απ’ το τέρμα, έτσι έμεινει πήραμε το βαθμό της ισοπαλίας.

Η απουσία του του Μάλικ Χόγκας, που έφυγε εκτάκτως για την Γαλλία για ένα προσωπικό του πρόβλημα, παίρνοντας ειδική άδεια απ’ την ομάδα, αποδυνάμωσε την επιθετική γραμμή της ομάδας. Με την επιστροφή του, αυτήν την εβδομάδα, θα είναι και πάλι στην διάθεση του Κώστα Τούτση

Ο αγώνας στο  κλειστό του Καματερού, ξεκίνησε με 1 ώρα καθυστέρηση, λόγω του ότι οι προηγούμενος αγώνας άργησε να ολοκληρωθεί. Η στήριξη του κόσμου ήταν δεδομένη και η ομάδα κοιτάει τον επόμενο αγώνα με τον Φίλιππο στην Βέροια.

ΑΕΚ- ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 19-19
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-3, 6-4, 8-5, 10-7, 12-11 (ημχ.), 14-14, 15-16, 16-17, 17-18, 18-18, 19-19
ΑΕΚ (Κώστας Τούτσης): Τσικογιαννόπουλος 1, Πέρρος 5, Γεωργιάδης 3, Μακρυγιάννης, Νικολαϊδης 8, Κολιούλης, Συγγάρης, Καραστέργιος, Χατσίκας 2, Αντωνιάδης, Πανταζής, Σταύρου, Βαμβακάς, Άντρεγιτς, Μπαλάσκας, Αλικάκος
ΠΓΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τζανακάκης, Παπαπούλιος, Κρητικός 8, Χελιώτης 1, Κωστούλας, Μάτοβιτς 3, Χαντέλης 1, Χειβιδόπουλος, Σαμαράς 1, Βλαχοθανάσης, Τσακουρίδης 1, Στούμπης 4, Τζάνος, Τσάτσας, Ζαχάρης, Ασβεστάς.
Διαιτητές: Τσάμος- Φωκίτης, δίλεπτα: 2-4, πέναλτι: 4/4-1/1.