Ήττα με 30-29

Η τρίτη συνεχόμενη ήττα και μάλιστα από τις ομάδες που, έως τώρα, ήταν από κάτω στην βαθμολογία, εκτός ότι είναι κάτι αναπάντεχο, φέρνει σε δύσκολη θέση την ομάδα μας.

Καθόλου καλό δεν ήταν το ξεκίνημα που πραγματοποίησε η ΑΕΚ, η οποία παρουσίασε προβλήματα σε άμυνα κι επίθεση και έφτασε να χάνει ακόμα και με 5-1 στα πρώτα 5 λεπτά από τη ΧΑΝΘ. Στη συνέχεια, η Ένωση κατάφερε σταδιακά να ροκανίσει τη διαφορά και να φέρει το ματς στα μέτρα της, ισοφαρίζοντας σε 5-5. Μάλιστα, ανέβασε την απόδοσή της και με τον Μπακαούκα να δίνει το σύνθημα κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα (10-12), παρά τις πολλές ισοπαλίες που υπήρξαν νωρίτερα. Η ΑΕΚ δεν άφησε πολλά περιθώρια στην ομάδα της ΧΑΝΘ και έτσι με προσωπικές ενέργειες των παικτών της πήρε τα ηνία και μπήκε στα αποδυτήρια με 4 γκολ διαφορά (12-16).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη διατηρούσε μια υπέρ της διαφορά, όμως κάποια λάθη που έκανε έδωσε τη δυνατότητα στη ΧΑΝΘ, η οποία με καλές αμυντικές και επιθετικές πρωτοβουλίες πλησίασε στο σκορ (20-22). Η Ένωση πήρε σημαντικές βοήθειες από τους παίκτες της και έτσι διατηρούσε μια διαφορά ασφαλείας (23-27). Λίγα λεπτά πριν το τέλος η ΑΕΚ το έκανε ντέρμπι και η ομάδα της Θεσσαλονίκης αντέδρασε μειώνοντας στο γκολ (27-28) και στη συνέχεια ισοφάρισε (28-28), το χειρότερο σενάριο επιβεβαιώθηκε και αφού οι «κιτρινόμαυροι» δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν οι παίκτες της ΧΑΝΘ βγήκαν μπροστά και πήραν τη νίκη με σουτ σε νεκρό χρόνο (30-29).

ΧΑΝΘ- ΑΕΚ 30-29
Τα πεντάλεπτα: 4-1, 5-3, 7-6, 9-8, 10-13, 12-16 (ημχ.), 15-19, 19-21, 21-24, 23-27, 25-28, 30-29
ΧΑΝΘ (Νίκος Μάντζος): Λαγούδης, Άγγ. Παπαδόπουλος 6, Σπυρόπουλος 3, Δέσπος , Ε. Ναουμίδης 3, Ιωαννίδης, Θ. Παπαδόπουλος , Κόντης 1 , Αργυρίου 6, Τσαβδάρης 2, Παντελίδης 3, Κεσίδης 6, Μαυρόπουλος, Μπαιρλής , Σ. Ναουμίδης, Σιαματάς
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης) :Μπακαούκας 9, Γεωργιάδης 3, Φάμπατς, Δημοσθένους 2, Νικολαίδης 6, Αργυράκης 6, Χατσίκας 1, Αντωνιάδης, Γρηγοριάδης 2, Φίλης, Γιαννόπουλος, Στούμπης, Κολιούλης, Κουμαραδέλης

Διαιτητές: Τσάκωνας, Χασκής, Δίλεπτα: 5-5 , Πέναλτι: 4/2 – 3/3