Άνετα συνέχισε με νίκη η ΑΕΚ

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο και μέχρι τις αρχές του δευτέρου. Η ΑΕΚ ξέφυγε 9-12 (28:00) για να πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια με ένα γκόλ διαφορά.Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο ΔΙΚΕΑΣ ισοφάρισε στο 33’ σε 12-12. Η ομαδάρα του Γιάννη Αρβανίτη έχοντας πάλι κορυφαίο τον Κώστα Τσιλιμπάρη, που είχε 55% ποσοστό αποκρούσεων με 17/31 επεμβάσεις, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και παράλληλα αποδίδοντας πολύ ωραίο επιθετικό χάντμπολ, είχε ως αποτέλεσμα να μετατραπεί το σκόρ σε 12-19 στο 44’ με σερί 7-0. Η ομάδα του Θόδωρου Γκίνη σκόραρε μετά από 13 λεπτά (46’), αλλά το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα με την ΑΕΚ να αγωνίζεται και πάλι με όλες τις αλλαγές της για να είναι σε ρυθμό αγώνα όλοι οι παίκτες εν όψη της δύσκολης συνέχειας.Έτσι η κόρνα της λήξης βρήκε τους οπαδούς την ομάδας να συνεχίζουν να τραγουδούν στην εξέδρα και την Ένωση να επικρατεί με χαρακτηριστική ευκολία (17-26).

Ο τεχνικός της ΑΕΚ Γιάννης Αρβανίτης δήλωσε : «Δεν περίμενα τέτοια εύκολη νίκη. Υπήρχε άγχος και λόγω του γηπέδου, αλλά και του αντιπάλου που είναι αξιόμαχος και πριν λίγες ημέρες πήρε πολύ καλό αποτέλεσμα κόντρα στον Διομήδη. Στο β΄ μέρος βελτιώσαμε την άμυνα μας και πιέσαμε στον πίβοτ που είχαμε πρόβλημα, ενώ η επίθεση έπαιξε ώριμα»

Ο πλέι μέικερ της «Ένωσης» Χρήστος Παπαδόπουλος είπε: «Ήμασταν συμπαγής. Στο δεύτερο μέρος βελτιώσαμε την απόδοση μας και ο αντίπαλος κουράστηκε και αυτό το εκμεταλλευτήκαμε».

ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ- ΑΕΚ 17-26

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 6-5, 7-7, 9-10, 11-12 (ημχ.) 12-14, 12-17, 12-19, 13-21, 14-23, 17-26

ΔΙΚΕΑΣ (Θόδωρος Γκίνης): Τσακνής, Καραμπουρνιώτης, Ζαχάρης 3, Λεμπέσης, Φλώρος, Γκουλές 3, Κεδέρης 1, Γιαννόπουλος 2, Αθανασιάδης, Φίλης, Κουτσόπουλος, Κουρέτας, Χελιώτης 3, Λιόλιος, Χάλαρης 3, Πάβλοβιτς 2.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπαγιάς, Μπακαούκας 7, Γεωργιάδης 1, Δημοσθένους 2, Νικολαϊδης 4, Κολιούλης 1, Μπαλάς 2, Τσαούσης 2, Κατσίκης 4, Παπαδόπουλος Χ. 2, Τσιλιμπάρης, Ακριδόπουλος, Χόντο 1, Χατζηκωνσταντίνου 1, Τσιλιμπάρης Ν., Ξηρός.

Διαιτητές: Τσάκωνας-Ανταλής, δίλεπτα: 4-5, πέναλτι: 2/2-1/1, Κόκκινη: 41:56 Χελιώτης (τρία δίλεπτα).